FaitalPRO 18XL1600 8Ω
Subwoofer
Nominal diameter18″ / 460 mm
Resonance32 Hz
Q factor0.36
Sensitivity94.2 dB
Linear excursion± 12.9 mm
Program power3200 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 94.2dB
  • Frequency response 30 - 1500Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 32Hz
  • Mechanical quality factor QMS 9.30
  • Electrical quality factor QES 0.37
  • Total quality factor QTS 0.36
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 12.9mm
  • Maximum excursion before damage xlim 28mm
  • Air volume displaced at xmax VD 1566cm³
  • Power handling P 1600W
  • Program power Pmax 3200W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.4Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.45mH
  • VC Diameter 100mm
  • Winding height HVC 31mm
  • Winding material Copper
  • Former material Glass Fiber
Magnet
  • Flux density B 1.05T
  • Force factor Bl 26.7N/A
  • Motor constant Bl/√RE 11.5N/√W
  • Air gap height HAG 15.5mm
  • Material Neodymium Slug Crown
Diaphragm
  • Effective diameter 393mm
  • Effective area SD 1212cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 240g
  • Moving mass MMD 211g
Suspensions
  • Stiffness KMS 10N/mm
  • Compliance CMS 100µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 211L
  • Mechanical resistance RMS 5.2N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 18
  • 460mm
  • Overall diameter 460mm
  • Baffle cutout diameter 422mm
  • Overall depth 231mm
  • Flange thickness 14mm
  • Mounting depth 217mm
  • Volume occupied by the driver 7.3L
  • Net weight 12.2kg
  • Frame material Aluminium
FaitalPRO 18XL1600 8Ω Impedance
FaitalPRO 18XL1600 8Ω SPL
FaitalPRO 18XL1600 8Ω Dimensions
Similar speaker drivers:
SICA 18 S 4 CP Subwoofer
SICA 18 S 4 CP
8 Ω
18Subwoofer
fS33 Hz
SD1164 cm²
30 - 700 Hz
QTS0.35
xmax11 mm