PRV Audio MT10W1200-NDY-4
Low frequency
Nominal diameter10″ / 254 mm
Resonance46.9 Hz
Q factor0.30
Sensitivity92.9 dB
Linear excursion± 6.5 mm
Program power1200 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 92.9dB
  • Frequency response 40 - 4000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 46.9Hz
  • Mechanical quality factor QMS 7.94
  • Electrical quality factor QES 0.31
  • Total quality factor QTS 0.30
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 6.5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 243cm³
  • Power handling P 600W
  • Program power Pmax 1200W
  • Peak power Ppeak 2400W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.0Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.376mH
  • VC Diameter 76mm
  • Winding height HVC 18mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium
  • Former material Glass Fiber
Magnet
  • Force factor Bl 12.3N/A
  • Motor constant Bl/√RE 7.1N/√W
  • Air gap height HAG 10mm
Diaphragm
  • Effective diameter 218mm
  • Effective area SD 373cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 54.1g
  • Moving mass MMD 49g
Suspensions
  • Stiffness KMS 4.72N/mm
  • Compliance CMS 212µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 41.2L
  • Mechanical resistance RMS 2.01N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 10
  • 254mm
  • Overall diameter 261mm
  • Baffle cutout diameter 230mm
  • Overall depth 127mm
  • Flange thickness 13mm
  • Mounting depth 114mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 1.6L
  • Net weight 3.8kg
  • Frame material Die Cast Aluminium
PRV Audio MT10W1200-NDY-4 Impedance
PRV Audio MT10W1200-NDY-4 SPL
PRV Audio MT10W1200-NDY-4 Dimensions
Similar speaker drivers:
Oberton 10B200 Woofer
Oberton 10B200
8 Ω
10Woofer
fS47.9 Hz
SD317 cm²
45 - 3000 Hz
QTS0.33
xmax5.8 mm