PRV Audio MT8MR600-NDY-4
Low frequency
Nominal diameter8″ / 206 mm
Resonance91 Hz
Q factor0.42
Sensitivity95 dB
Linear excursion± 3.8 mm
Program power600 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 95dB
  • Frequency response 90 - 10000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 91Hz
  • Mechanical quality factor QMS 23.19
  • Electrical quality factor QES 0.43
  • Total quality factor QTS 0.42
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 3.8mm
  • Air volume displaced at xmax VD 85cm³
  • Power handling P 300W
  • Program power Pmax 600W
  • Peak power Ppeak 1200W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.3Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.108mH
  • VC Diameter 50.8mm
  • Winding height HVC 11mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium
  • Former material Kapton
Magnet
  • Force factor Bl 9.86N/A
  • Motor constant Bl/√RE 5.43N/√W
  • Air gap height HAG 7mm
Diaphragm
  • Effective diameter 170mm
  • Effective area SD 227cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 21.9g
  • Moving mass MMD 19.5g
Suspensions
  • Stiffness KMS 7.14N/mm
  • Compliance CMS 140µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 10.2L
  • Mechanical resistance RMS 0.54N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 8
  • 206mm
  • Overall diameter 206mm
  • Baffle cutout diameter 182mm
  • Overall depth 123mm
  • Flange thickness 34mm
  • Mounting depth 89mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 1L
  • Net weight 2.4kg
  • Frame material Die Cast Aluminium
PRV Audio MT8MR600-NDY-4 Impedance
PRV Audio MT8MR600-NDY-4 SPL
PRV Audio MT8MR600-NDY-4 Dimensions
Similar speaker drivers:
MONACOR SP-8/150PA Mid-range
MONACOR SP-8/150PA
8 Ω
8Mid-range
fS88 Hz
SD219 cm²
88 - 8000 Hz
QTS0.43
xmax1.3 mm