SB Acoustics SB12PACR25-4-COAX
Coaxial
Nominal diameter4″ / 102 mm
Resonance55 Hz
Q factor0.35
Sensitivity84.5 dB
Linear excursion± 5 mm
Program power60 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 84.5dB
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 55Hz
  • Mechanical quality factor QMS 4.84
  • Electrical quality factor QES 0.38
  • Total quality factor QTS 0.35
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 23cm³
  • Power handling P 30W
  • Program power Pmax 60W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.1Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.25mH
  • VC Diameter 25.4mm
  • Winding height HVC 15mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium
  • Former material Glass Fiber
Magnet
  • Flux density B 1.03T
  • Force factor Bl 4N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.27N/√W
  • Air gap height HAG 5mm
  • Weight 0.4kg
Diaphragm
  • Effective diameter 76mm
  • Effective area SD 45cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 5.6g
  • Moving mass MMD 5.4g
  • Material Anodised aluminium
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.671N/mm
  • Compliance CMS 1490µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 4.3L
  • Mechanical resistance RMS 0.4N·s/m
  • Surround material Rubber
Dimensions
  • Nominal diameter 4
  • 102mm