SB Audience ROSSO-12CX350
Coaxial
Nominal diameter12″ / 323 mm
Resonance49 Hz
Q factor0.49
Sensitivity94.6 dB
Linear excursion± 8.2 mm
Program power700 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 94.6dB
  • Frequency response 49 - 20000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 49Hz
  • Mechanical quality factor QMS 6.99
  • Electrical quality factor QES 0.52
  • Total quality factor QTS 0.49
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 8.2mm
  • Maximum excursion before damage xlim 16mm
  • Air volume displaced at xmax VD 435cm³
  • Power handling P 350W
  • Program power Pmax 700W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.2Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.58mH
  • VC Diameter 60.6mm
  • Winding height HVC 19.1mm
  • Winding material ASVCAW
  • Former material Till
Magnet
  • Flux density B 0.94T
  • Force factor Bl 12.1N/A
  • Motor constant Bl/√RE 5.31N/√W
  • Air gap height HAG 8mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 260mm
  • Effective area SD 531cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 47.5g
  • Moving mass MMD 38.6g
  • Material Paper (Sisal and Manila fibers)
Suspensions
  • Stiffness KMS 4.35N/mm
  • Compliance CMS 230µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 90.4L
  • Mechanical resistance RMS 2.07N·s/m
  • Surround material Cloth triple roll
Dimensions
  • Nominal diameter 12
  • 323mm
  • Overall diameter 323mm
  • Baffle cutout diameter 289mm
  • Overall depth 174mm
  • Flange thickness 12mm
  • Mounting depth 162mm
  • Volume occupied by the driver 4.5L
  • Net weight 6.3kg
  • Frame material Aluminium
SB Audience ROSSO-12CX350 SPL & Impedance
SB Audience ROSSO-12CX350 Dimensions
Similar speaker drivers:
Eminence BASSLITE S2012 Bass Guitar Speaker
Eminence BASSLITE S2012
8 Ω
12Bass Guitar Speaker
fS48 Hz
SD520 cm²
49 - 4500 Hz
QTS0.48
xmax5.2 mm