Eighteen Sound 18NLW4100
Subwoofer
Nominal diameter18″ / 462 mm
Resonance29 Hz
Q factor0.27
Sensitivity94 dB
Linear excursion± 15 mm
Program power3000 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 94dB
  • Frequency response 30 - 800Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 29Hz
  • Mechanical quality factor QMS 11.90
  • Electrical quality factor QES 0.28
  • Total quality factor QTS 0.27
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 15mm
  • Air volume displaced at xmax VD 1838cm³
  • Power handling P 1500W
  • Program power Pmax 3000W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 2.5Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.55mH
  • VC Diameter 100mm
Magnet
  • Force factor Bl 22.8N/A
  • Motor constant Bl/√RE 14.4N/√W
  • Material Neodymium
Diaphragm
  • Effective diameter 395mm
  • Effective area SD 1225cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 314g
  • Moving mass MMD 284g
  • Material Weather protected
Suspensions
  • Stiffness KMS 10.4N/mm
  • Compliance CMS 96µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 207L
  • Mechanical resistance RMS 4.81N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 18
  • 462mm
  • Overall diameter 462mm
  • Baffle cutout diameter 416mm
  • Overall depth 232mm
  • Flange thickness 23mm
  • Mounting depth 209mm