Aurum Cantus AC165/50C2C
Woofer
Nominal diameter6.5″ / 165 mm
Resonance37 Hz
Q factor0.19
Sensitivity90.7 dB
Linear excursion± 6 mm
Program power300 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 90.7dB
  • Frequency response 37 - 4000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 37Hz
  • Mechanical quality factor QMS 4.22
  • Electrical quality factor QES 0.20
  • Total quality factor QTS 0.19
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 6mm
  • Air volume displaced at xmax VD 80cm³
  • Power handling P 150W
  • Program power Pmax 300W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 7.0Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.67mH
  • VC Diameter 50mm
  • Winding height HVC 15mm
Magnet
  • Flux density B 0.93T
  • Force factor Bl 10.8N/A
  • Motor constant Bl/√RE 4.08N/√W
  • Diameter 120mm
  • Height 20mm
Diaphragm
  • Effective diameter 130mm
  • Effective area SD 133cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 14.3g
  • Moving mass MMD 13.1g
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.775N/mm
  • Compliance CMS 1290µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 32L
  • Mechanical resistance RMS 0.79N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 6.5
  • 165mm
  • Overall diameter 178mm
  • Baffle cutout diameter 150mm
  • Overall depth 89mm
  • Flange thickness 6mm
  • Mounting depth 83mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.8L
  • Net weight 2.6kg
  • Frame material Aluminum
Aurum Cantus AC165/50C2C Impedance & Phase
Aurum Cantus AC165/50C2C SPL
Aurum Cantus AC165/50C2C Dimensions
Similar speaker drivers:
MONACOR SPH-165 Mid-range
MONACOR SPH-165
8 Ω
6.5Mid-range
fS33 Hz
SD137 cm²
33 - 5000 Hz
QTS0.21
xmax3.5 mm