B&C Speaker 12PLB100
Woofer
Nominal diameter12″ / 320 mm
Resonance50 Hz
Q factor0.37
Sensitivity94 dB
Linear excursion± 9 mm
Program power1200 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 94dB
  • Frequency response 50 - 2500Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 50Hz
  • Mechanical quality factor QMS 9.20
  • Electrical quality factor QES 0.38
  • Total quality factor QTS 0.37
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 9mm
  • Air volume displaced at xmax VD 478cm³
  • Power handling P 600W
  • Program power Pmax 1200W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.1Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.6mH
  • VC Diameter 100mm
  • Winding height HVC 23mm
  • Winding material Aluminium
  • Former material Glass Fibre
Magnet
  • Flux density B 1T
  • Force factor Bl 18.4N/A
  • Motor constant Bl/√RE 8.15N/√W
  • Air gap height HAG 10mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 260mm
  • Effective area SD 531cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 77g
  • Moving mass MMD 68.2g
  • Material Waterproof Front Side
Suspensions
  • Stiffness KMS 7.94N/mm
  • Compliance CMS 126µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 47L
  • Mechanical resistance RMS 2.63N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 12
  • 320mm
  • Overall diameter 319mm
  • Baffle cutout diameter 282mm
  • Overall depth 122mm
  • Flange thickness 12mm
  • Mounting depth 110mm
  • Volume occupied by the driver 3.5L
  • Net weight 8.4kg
B&C Speaker 12PLB100 Impedance
B&C Speaker 12PLB100 SPL
B&C Speaker 12PLB100 Dimensions
Similar speaker drivers:
PRV Audio 12W1600 Woofer
PRV Audio 12W1600
8 Ω
12Woofer
fS51.2 Hz
SD594 cm²
55 - 2500 Hz
QTS0.39
xmax10.5 mm