B&C Speaker 18NBX100
Woofer
Nominal diameter18″ / 460 mm
Resonance35 Hz
Q factor0.37
Sensitivity94.7 dB
Linear excursion± 10 mm
Program power2400 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 94.7dB
  • Frequency response 35 - 1000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 35Hz
  • Mechanical quality factor QMS 7.00
  • Electrical quality factor QES 0.39
  • Total quality factor QTS 0.37
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 10mm
  • Air volume displaced at xmax VD 1210cm³
  • Power handling P 1200W
  • Program power Pmax 2400W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.6Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.74mH
  • VC Diameter 100mm
  • Winding height HVC 25mm
  • Winding material Copper
  • Former material Glass Fibre
Magnet
  • Flux density B 1.1T
  • Force factor Bl 22N/A
  • Motor constant Bl/√RE 11.6N/√W
  • Air gap height HAG 11mm
  • Material Neodymium Inside Slug
Diaphragm
  • Effective diameter 393mm
  • Effective area SD 1210cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 225g
  • Moving mass MMD 196g
  • Material Waterproof Both Sides
Suspensions
  • Stiffness KMS 11.5N/mm
  • Compliance CMS 87µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 192L
  • Mechanical resistance RMS 7.07N·s/m
  • Spider material Silicone
Dimensions
  • Nominal diameter 18
  • 460mm
  • Overall diameter 460mm
  • Baffle cutout diameter 422mm
  • Overall depth 208mm
  • Flange thickness 14mm
  • Mounting depth 194mm