B&C Speaker 18NBX100
Woofer
Nominal diameter18″ / 460 mm
Resonance35 Hz
Q factor0.38
Sensitivity94.4 dB
Linear excursion± 10 mm
Program power2400 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 94.4dB
  • Frequency response 35 - 1000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 35Hz
  • Mechanical quality factor QMS 5.60
  • Electrical quality factor QES 0.40
  • Total quality factor QTS 0.38
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 10mm
  • Air volume displaced at xmax VD 1210cm³
  • Power handling P 1200W
  • Program power Pmax 2400W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.2Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.85mH
  • VC Diameter 100mm
  • Winding height HVC 25mm
  • Winding material Copper
  • Former material Glass Fibre
Magnet
  • Flux density B 1.1T
  • Force factor Bl 24.8N/A
  • Motor constant Bl/√RE 10.9N/√W
  • Air gap height HAG 11mm
  • Material Neodymium Inside Slug
Diaphragm
  • Effective diameter 393mm
  • Effective area SD 1210cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 217g
  • Moving mass MMD 188g
  • Material Waterproof Both Sides
Suspensions
  • Stiffness KMS 10.4N/mm
  • Compliance CMS 96µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 198L
  • Mechanical resistance RMS 8.52N·s/m
  • Spider material Silicone
Dimensions
  • Nominal diameter 18
  • 460mm
  • Overall diameter 460mm
  • Baffle cutout diameter 422mm
  • Overall depth 208mm
  • Flange thickness 14mm
  • Mounting depth 194mm
  • Volume occupied by the driver 8.5L
  • Net weight 9.05kg
B&C Speaker 18NBX100 Impedance
B&C Speaker 18NBX100 SPL
B&C Speaker 18NBX100 Dimensions
Similar speaker drivers:
Beyma 18LEX1600Fe Subwoofer
Beyma 18LEX1600Fe
8 Ω
18Subwoofer
fS34 Hz
SD1255 cm²
35 - 1000 Hz
QTS0.38
xmax13 mm