B&C Speaker 18PZW100
Subwoofer
Nominal diameter18″ / 460 mm
Resonance37 Hz
Q factor0.36
Sensitivity95.1 dB
Linear excursion± 8 mm
Program power2000 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 95.1dB
  • Frequency response 37 - 2000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 37Hz
  • Mechanical quality factor QMS 7.90
  • Electrical quality factor QES 0.38
  • Total quality factor QTS 0.36
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 8mm
  • Air volume displaced at xmax VD 968cm³
  • Power handling P 1000W
  • Program power Pmax 2000W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.1Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.58mH
  • VC Diameter 100mm
  • Winding height HVC 21mm
  • Winding material Copper
  • Former material Glass Fibre
Magnet
  • Flux density B 1T
  • Force factor Bl 25.5N/A
  • Motor constant Bl/√RE 11.3N/√W
  • Air gap height HAG 11mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 393mm
  • Effective area SD 1210cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 209g
  • Moving mass MMD 180g
  • Material Waterproof Both Sides
Suspensions
  • Stiffness KMS 11.2N/mm
  • Compliance CMS 89µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 186L
  • Mechanical resistance RMS 6.15N·s/m
  • Spider material Silicone
Dimensions
  • Nominal diameter 18
  • 460mm
  • Overall diameter 460mm
  • Baffle cutout diameter 422mm
  • Overall depth 202mm
  • Flange thickness 16mm
  • Mounting depth 186mm
  • Volume occupied by the driver 9.5L
  • Net weight 12.25kg
B&C Speaker 18PZW100 Impedance
B&C Speaker 18PZW100 SPL
B&C Speaker 18PZW100 Dimensions
Similar speaker drivers:
B&C Speaker 18TBX100 Subwoofer
B&C Speaker 18TBX100
8 Ω
18Subwoofer
fS34 Hz
SD1210 cm²
35 - 1000 Hz
QTS0.35
xmax9 mm