B&C Speaker 18TBW100
Subwoofer
Nominal diameter18″ / 460 mm
Resonance33 Hz
Q factor0.32
Sensitivity94.1 dB
Linear excursion± 12 mm
Program power3000 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 94.1dB
  • Frequency response 35 - 1000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 33Hz
  • Mechanical quality factor QMS 6.23
  • Electrical quality factor QES 0.34
  • Total quality factor QTS 0.32
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 12mm
  • Air volume displaced at xmax VD 1452cm³
  • Power handling P 1500W
  • Program power Pmax 3000W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.2Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.64mH
  • VC Diameter 100mm
  • Winding height HVC 31mm
  • Winding material Copper
  • Former material Glass Fibre
Magnet
  • Flux density B 1.15T
  • Force factor Bl 22.8N/A
  • Motor constant Bl/√RE 12.7N/√W
  • Air gap height HAG 15mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 393mm
  • Effective area SD 1210cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 268g
  • Moving mass MMD 239g
  • Material Waterproof Both Sides
Suspensions
  • Stiffness KMS 11.5N/mm
  • Compliance CMS 87µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 182L
  • Mechanical resistance RMS 8.92N·s/m
  • Spider material Silicone
Dimensions
  • Nominal diameter 18
  • 460mm
  • Overall diameter 460mm
  • Baffle cutout diameter 422mm
  • Overall depth 241mm
  • Flange thickness 16mm
  • Mounting depth 225mm