ETON ORCHESTRA 7-612/C8/32 RP
Mid Bass
Nominal diameter7″ / 181 mm
Resonance34 Hz
Q factor0.30
Sensitivity87.7 dB
Linear excursion± 8.8 mm
Program power160 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 87.7dB
  • Frequency response 50 - 3000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 34Hz
  • Mechanical quality factor QMS 5.95
  • Electrical quality factor QES 0.32
  • Total quality factor QTS 0.30
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 8.8mm
  • Air volume displaced at xmax VD 121cm³
  • Power handling P 80W
  • Program power Pmax 160W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 6.5Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.81mH
  • VC Diameter 32mm
  • Winding material Copper
  • Former material Kapton
Magnet
  • Flux density B 1T
  • Force factor Bl 8.6N/A
  • Motor constant Bl/√RE 3.37N/√W
  • Air gap height HAG 8mm
  • Diameter 102mm
  • Height 22mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 132mm
  • Effective area SD 137cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 17.3g
  • Moving mass MMD 16g
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.935N/mm
  • Compliance CMS 1070µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 28L
  • Mechanical resistance RMS 0.73N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 7
  • 181mm
  • Overall diameter 181mm
  • Baffle cutout diameter 152mm
  • Overall depth 87mm
  • Flange thickness 8mm
  • Mounting depth 80mm