FaitalPRO 12HP1010 8Ω
Subwoofer
Nominal diameter12″ / 300 mm
Resonance45 Hz
Q factor0.34
Sensitivity93.2 dB
Linear excursion± 9.3 mm
Program power1400 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 93.2dB
  • Frequency response 45 - 3150Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 45Hz
  • Mechanical quality factor QMS 9.40
  • Electrical quality factor QES 0.35
  • Total quality factor QTS 0.34
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 9.3mm
  • Maximum excursion before damage xlim 21.9mm
  • Air volume displaced at xmax VD 491cm³
  • Power handling P 700W
  • Program power Pmax 1400W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.5Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.33mH
  • VC Diameter 100mm
  • Winding height HVC 22mm
  • Winding material Aluminium
  • Former material Glass Fiber
Magnet
  • Flux density B 1.05T
  • Force factor Bl 19.8N/A
  • Motor constant Bl/√RE 8.44N/√W
  • Air gap height HAG 10.5mm
  • Material Ferrite Ring
Diaphragm
  • Effective diameter 260mm
  • Effective area SD 531cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 87.2g
  • Moving mass MMD 78.4g
Suspensions
  • Stiffness KMS 7.14N/mm
  • Compliance CMS 140µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 56.5L
  • Mechanical resistance RMS 2.6N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 12
  • 300mm
  • Overall diameter 316mm
  • Baffle cutout diameter 282mm
  • Overall depth 142mm
  • Flange thickness 12mm
  • Mounting depth 130mm
  • Volume occupied by the driver 3.3L
  • Net weight 9.2kg
  • Frame material Aluminium
FaitalPRO 12HP1010 8Ω Impedance
FaitalPRO 12HP1010 8Ω SPL
FaitalPRO 12HP1010 8Ω Dimensions