Eighteen Sound 12LW1400
Subwoofer
Nominal diameter12″ / 300 mm
Resonance45 Hz
Q factor0.30
Sensitivity93.4 dB
Linear excursion± 8.3 mm
Program power1400 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 93.4dB
  • Frequency response 51 - 4000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 45Hz
  • Mechanical quality factor QMS 5.00
  • Electrical quality factor QES 0.32
  • Total quality factor QTS 0.30
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 8.3mm
  • Air volume displaced at xmax VD 438cm³
  • Power handling P 900W
  • Program power Pmax 1400W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.2Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.5mH
  • VC Diameter 100mm
  • Winding material Aluminum
Magnet
  • Force factor Bl 20N/A
  • Motor constant Bl/√RE 8.77N/√W
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 260mm
  • Effective area SD 531cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 88g
  • Moving mass MMD 79.2g
  • Material Weather protected
Suspensions
  • Stiffness KMS 7.04N/mm
  • Compliance CMS 142µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 55L
  • Mechanical resistance RMS 4.98N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 12
  • 300mm
  • Overall diameter 315mm
  • Baffle cutout diameter 282mm
  • Overall depth 141mm
  • Flange thickness 17mm
  • Mounting depth 124mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 3.9L
  • Net weight 10.9kg
Eighteen Sound 12LW1400 Impedance
Eighteen Sound 12LW1400 SPL
Eighteen Sound 12LW1400 Dimensions
Similar speaker drivers:
D.A.S. Audio 12GNR Low frequency
D.A.S. Audio 12GNR
8 Ω
12Low frequency
fS39.6 Hz
SD540 cm²
45 - 3000 Hz
QTS0.26
xmax6 mm