FaitalPRO 18HP1010 8Ω
Subwoofer
Nominal diameter18″ / 460 mm
Resonance35 Hz
Q factor0.40
Sensitivity95 dB
Linear excursion± 9.8 mm
Program power2000 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 95dB
  • Frequency response 35 - 2000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 35Hz
  • Mechanical quality factor QMS 7.80
  • Electrical quality factor QES 0.42
  • Total quality factor QTS 0.40
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 9.8mm
  • Maximum excursion before damage xlim 21.9mm
  • Air volume displaced at xmax VD 1177cm³
  • Power handling P 1000W
  • Program power Pmax 2000W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.3Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.8mH
  • VC Diameter 100mm
  • Winding height HVC 23mm
  • Winding material Copper
  • Former material Glass Fiber
Magnet
  • Flux density B 1.05T
  • Force factor Bl 22N/A
  • Motor constant Bl/√RE 9.56N/√W
  • Air gap height HAG 10.5mm
  • Material Ferrite Ring
Diaphragm
  • Effective diameter 392mm
  • Effective area SD 1207cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 175g
  • Moving mass MMD 146g
Suspensions
  • Stiffness KMS 8.33N/mm
  • Compliance CMS 120µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 240L
  • Mechanical resistance RMS 4.94N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 18
  • 460mm
  • Overall diameter 460mm
  • Baffle cutout diameter 421mm
  • Overall depth 204mm
  • Flange thickness 14mm
  • Mounting depth 190mm
  • Volume occupied by the driver 7.1L
  • Net weight 10.1kg
  • Frame material Aluminium
FaitalPRO 18HP1010 8Ω Impedance
FaitalPRO 18HP1010 8Ω SPL
FaitalPRO 18HP1010 8Ω Dimensions
Similar speaker drivers:
Beyma 18LEX1000Nd Subwoofer
Beyma 18LEX1000Nd
8 Ω
18Subwoofer
fS34 Hz
SD1255 cm²
35 - 1000 Hz
QTS0.39
xmax11 mm
SPL1W95 dB
Bl/√RE9.74
Pmax2000 W
Beyma 18LEX1000Fe Subwoofer
Beyma 18LEX1000Fe
8 Ω
18Subwoofer
fS34 Hz
SD1255 cm²
35 - 1000 Hz
QTS0.37
xmax11 mm