Fostex FE103A-VB
Full-range
Nominal diameter4″ / 103 mm
Resonance85 Hz
Q factor0.55
Sensitivity89 dB
Program power10 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 89dB
  • Frequency response 85 - 20000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 85Hz
  • Mechanical quality factor QMS 5.82
  • Electrical quality factor QES 0.60
  • Total quality factor QTS 0.55
Large signal parameters
  • Power handling P 5W
  • Program power Pmax 10W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 6.7Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.1mH
  • VC Diameter 20mm
Magnet
  • Force factor Bl 3.97N/A
  • Motor constant Bl/√RE 1.53N/√W
  • Weight 0.102kg
  • Material AlNiCo
Diaphragm
  • Effective diameter 80mm
  • Effective area SD 50.3cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 2.66g
  • Moving mass MMD 2.4g
  • Material Two-layer paper
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.787N/mm
  • Compliance CMS 1270µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 4.55L
  • Mechanical resistance RMS 0.24N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 4
  • 103mm
  • Overall diameter 107mm
  • Baffle cutout diameter 93mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.23L
  • Net weight 0.6kg
Fostex FE103A-VB SPL & Impedance
Fostex FE103A-VB Dimensions
Similar speaker drivers:
VISATON B 100 - 6 Ohm Full-range
VISATON B 100 - 6 Ohm
6 Ω
4Full-range
fS75 Hz
SD54.1 cm²
75 - 20000 Hz
QTS0.52
xmax1.7 mm