MONACOR SP-12/200PA
Mid-range
Nominal diameter12″ / 310 mm
Resonance45 Hz
Q factor0.33
Sensitivity95.7 dB
Linear excursion± 4 mm
Program power400 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 95.7dB
  • Frequency response 45 - 5000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 45Hz
  • Mechanical quality factor QMS 5.20
  • Electrical quality factor QES 0.35
  • Total quality factor QTS 0.33
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 4mm
  • Air volume displaced at xmax VD 212cm³
  • Power handling P 200W
  • Program power Pmax 400W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 6.8Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.2mH
  • VC Diameter 78mm
  • Winding material Kapton
Magnet
  • Force factor Bl 15.4N/A
  • Motor constant Bl/√RE 5.91N/√W
  • Diameter 180mm
  • Weight 1.8kg
Diaphragm
  • Effective diameter 260mm
  • Effective area SD 531cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 43g
  • Moving mass MMD 34.4g
Suspensions
  • Stiffness KMS 3.45N/mm
  • Compliance CMS 290µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 114L
  • Mechanical resistance RMS 2.34N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 12
  • 310mm
  • Overall diameter 310mm
  • Baffle cutout diameter 280mm
  • Overall depth 136mm
  • Flange thickness 11mm
  • Mounting depth 125mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 2.5L
  • Net weight 5.74kg
MONACOR SP-12/200PA SPL & Impedance
MONACOR SP-12/200PA Dimensions
Similar speaker drivers:
Fane SOVEREIGN 12-300 Mid Bass
Fane SOVEREIGN 12-300
8 Ω
12Mid Bass
fS46 Hz
SD530 cm²
45 - 4500 Hz
QTS0.35
xmax4.5 mm