MONACOR SP-4/60PRO
Mid-range
Nominal diameter4″ / 113x113 mm
Resonance92 Hz
Q factor0.60
Sensitivity87 dB
Linear excursion± 2.3 mm
Program power60 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 87dB
  • Frequency response 92 - 10000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 92Hz
  • Mechanical quality factor QMS 5.35
  • Electrical quality factor QES 0.67
  • Total quality factor QTS 0.60
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 2.3mm
  • Air volume displaced at xmax VD 16cm³
  • Power handling P 30W
  • Program power Pmax 60W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 6.8Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.3mH
  • VC Diameter 25mm
  • Winding material Kapton
Magnet
  • Force factor Bl 5.85N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.25N/√W
  • Diameter 86mm
  • Weight 0.37kg
Diaphragm
  • Effective diameter 93mm
  • Effective area SD 68cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 6.3g
  • Moving mass MMD 5.9g
Suspensions
  • Stiffness KMS 2.13N/mm
  • Compliance CMS 470µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 3.04L
  • Mechanical resistance RMS 0.68N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 4
  • 113 x 113mm
  • Overall size 113 x 113mm
  • Baffle cutout diameter 103mm
  • Overall depth 63mm
  • Flange thickness 5mm
  • Mounting depth 58mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.24L
  • Net weight 0.9kg
MONACOR SP-4/60PRO SPL & Impedance
MONACOR SP-4/60PRO Dimensions
Similar speaker drivers:
Celestion TF0512HE Low frequency
Celestion TF0512HE
8 Ω
5Low frequency
fS84.7 Hz
SD78.5 cm²
55 - 4000 Hz
QTS0.54
xmax4.8 mm