MONACOR SP-46/500PA
Woofer
Nominal diameter18″ / 460 mm
Resonance30 Hz
Q factor0.27
Sensitivity96.4 dB
Linear excursion± 5 mm
Program power1000 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 96.4dB
  • Frequency response 30 - 2500Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 30Hz
  • Mechanical quality factor QMS 8.08
  • Electrical quality factor QES 0.28
  • Total quality factor QTS 0.27
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 590cm³
  • Power handling P 500W
  • Program power Pmax 1000W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.7Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.45mH
  • VC Diameter 100mm
  • Winding material Kapton
Magnet
  • Force factor Bl 25N/A
  • Motor constant Bl/√RE 10.5N/√W
  • Diameter 220mm
  • Weight 2.8kg
Diaphragm
  • Effective diameter 388mm
  • Effective area SD 1180cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 160g
  • Moving mass MMD 132g
Suspensions
  • Stiffness KMS 5.88N/mm
  • Compliance CMS 170µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 333L
  • Mechanical resistance RMS 3.73N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 18
  • 460mm
  • Overall diameter 460mm
  • Baffle cutout diameter 415mm
  • Overall depth 193mm
  • Flange thickness 8mm
  • Mounting depth 185mm