Oberton 10NMB200
Mid-range
Nominal diameter10″ / 262 mm
Resonance58.7 Hz
Q factor0.32
Sensitivity94.9 dB
Linear excursion± 4.3 mm
Program power400 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 94.9dB
  • Frequency response 70 - 4000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 58.7Hz
  • Mechanical quality factor QMS 8.92
  • Electrical quality factor QES 0.33
  • Total quality factor QTS 0.32
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 4.3mm
  • Air volume displaced at xmax VD 135cm³
  • Power handling P 200W
  • Program power Pmax 400W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.8Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.53mH
  • VC Diameter 64mm
  • Winding height HVC 12.5mm
  • Winding material Aluminium
  • Former material Kapton
Magnet
  • Flux density B 1.15T
  • Force factor Bl 14.1N/A
  • Motor constant Bl/√RE 5.83N/√W
  • Air gap height HAG 8mm
  • Material Neodymium
Diaphragm
  • Effective diameter 201mm
  • Effective area SD 317cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 30.2g
  • Moving mass MMD 25.9g
  • Material Paper
Suspensions
  • Stiffness KMS 4.1N/mm
  • Compliance CMS 244µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 34.9L
  • Mechanical resistance RMS 1.25N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 10
  • 262mm
  • Overall diameter 263mm
  • Baffle cutout diameter 225mm
  • Overall depth 107mm