P.Audio 18BM-1200S
Low frequency
Nominal diameter18″ / 457 mm
Resonance35 Hz
Q factor0.57
Sensitivity93.2 dB
Linear excursion± 9 mm
Program power2400 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 93.2dB
  • Frequency response 35 - 1000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 35Hz
  • Mechanical quality factor QMS 17.40
  • Electrical quality factor QES 0.59
  • Total quality factor QTS 0.57
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 9mm
  • Air volume displaced at xmax VD 1103cm³
  • Power handling P 1200W
  • Program power Pmax 2400W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.6Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.21mH
  • VC Diameter 114.4mm
  • Winding height HVC 30mm
  • Winding material Round Copper Wire
  • Former material Glass Fiber
Magnet
  • Flux density B 0.8T
  • Force factor Bl 22.1N/A
  • Motor constant Bl/√RE 9.34N/√W
  • Air gap height HAG 12mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 396mm
  • Effective area SD 1225cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 222g
  • Moving mass MMD 192g
  • Material Paper
Suspensions
  • Stiffness KMS 11.4N/mm
  • Compliance CMS 88µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 174L
  • Mechanical resistance RMS 2.81N·s/m
  • Surround material Cloth
  • Spider material Double Silicone
Dimensions
  • Nominal diameter 18
  • 457mm
  • Overall diameter 467mm
  • Baffle cutout diameter 425mm
  • Overall depth 237mm
  • Flange thickness 20mm
  • Mounting depth 217mm