PRV Audio 8MB700FT
Mid Bass
Nominal diameter8″ / 203 mm
Resonance72.3 Hz
Q factor0.31
Sensitivity95.1 dB
Linear excursion± 3.5 mm
Program power700 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 95.1dB
  • Frequency response 80 - 5600Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 72.3Hz
  • Mechanical quality factor QMS 6.01
  • Electrical quality factor QES 0.33
  • Total quality factor QTS 0.31
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 3.5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 87cm³
  • Power handling P 350W
  • Program power Pmax 700W
  • Peak power Ppeak 1400W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.2Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.46mH
  • VC Diameter 51mm
  • Winding height HVC 11mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium
  • Former material Glass Fiber
Magnet
  • Force factor Bl 12.3N/A
  • Motor constant Bl/√RE 5.37N/√W
  • Air gap height HAG 8mm
Diaphragm
  • Effective diameter 178mm
  • Effective area SD 249cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 20.9g
  • Moving mass MMD 18.2g
Suspensions
  • Stiffness KMS 4.33N/mm
  • Compliance CMS 231µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 20L
  • Mechanical resistance RMS 1.58N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 8
  • 203mm
  • Overall diameter 209mm
  • Baffle cutout diameter 186mm
  • Overall depth 102mm
  • Flange thickness 9mm
  • Mounting depth 93mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 1.3L
  • Net weight 4.06kg
  • Frame material Die Cast Aluminium
PRV Audio 8MB700FT Impedance
PRV Audio 8MB700FT SPL
PRV Audio 8MB700FT Dimensions
Similar speaker drivers:
Eighteen Sound 8MB500 Woofer
Eighteen Sound 8MB500
4 Ω
8Woofer
fS73 Hz
SD230 cm²
60 - 4500 Hz
QTS0.36
xmax6 mm