PRV Audio 8MR500-NDY-4
Mid-range
Nominal diameter8″ / 206 mm
Resonance95.1 Hz
Q factor0.77
Sensitivity94.1 dB
Linear excursion± 3 mm
Program power500 W
Discontinued
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 94.1dB
  • Frequency response 95 - 9000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 95.1Hz
  • Mechanical quality factor QMS 15.60
  • Electrical quality factor QES 0.81
  • Total quality factor QTS 0.77
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 3mm
  • Air volume displaced at xmax VD 72cm³
  • Power handling P 250W
  • Program power Pmax 500W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.7Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.19mH
  • VC Diameter 38.1mm
  • Winding height HVC 9mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium
  • Former material Kapton
Magnet
  • Force factor Bl 6.54N/A
  • Motor constant Bl/√RE 3.4N/√W
  • Air gap height HAG 6mm
  • Material Neodymium
Diaphragm
  • Effective diameter 175mm
  • Effective area SD 241cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 15.8g
  • Moving mass MMD 13.1g
Suspensions
  • Stiffness KMS 5.62N/mm
  • Compliance CMS 178µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 14.4L
  • Mechanical resistance RMS 0.6N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 8
  • 206mm
  • Overall diameter 206mm
  • Baffle cutout diameter 182mm
  • Overall depth 80mm
  • Flange thickness -5mm
  • Mounting depth 85mm