Pioneer TS-W3003D4
2x4Ω
Subwoofer
Nominal diameter12″ / 300 mm
Resonance35 Hz
Q factor0.59
Sensitivity86.2 dB
Linear excursion± 13.8 mm
Program power1200 W
Discontinued
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 86.2dB
  • Frequency response 20 - 80Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 35Hz
  • Mechanical quality factor QMS 11.50
  • Electrical quality factor QES 0.62
  • Total quality factor QTS 0.59
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 13.8mm
  • Air volume displaced at xmax VD 748cm³
  • Power handling P 600W
  • Program power Pmax 1200W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 2 x 4Ω
  • DC resistance (in series) RE 5.8Ω
  • Inductance (1kHz, in series) LE 5.99mH
Magnet
  • Force factor (in series) Bl 22.4N/A
  • Motor constant Bl/√RE 9.3N/√W
Diaphragm
  • Effective diameter 263mm
  • Effective area SD 542cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 257g
  • Moving mass MMD 248g
Suspensions
  • Stiffness KMS 12N/mm
  • Compliance CMS 83µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 34.6L
  • Mechanical resistance RMS 4.44N·s/m
  • Surround material Fiber Reinforced Elastic Polymer
Dimensions
  • Nominal diameter 12
  • 300mm
  • Overall diameter 327mm
  • Baffle cutout diameter 283mm
  • Overall depth 194mm
  • Flange thickness 18mm
  • Mounting depth 176mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 3.9L
  • Net weight 7.65kg
Pioneer TS-W3003D4 Dimensions
Similar speaker drivers:
Pride M6.12 D2 Subwoofer
Pride M6.12 D2
2 x 2 Ω
12Subwoofer
fS34.1 Hz
SD507 cm²
QTS0.56
xmax15 mm