SB Acoustics Satori MW13PNW-8
Mid Bass
Nominal diameter5″ / 127 mm
Resonance41 Hz
Q factor0.31
Sensitivity86.8 dB
Linear excursion± 5 mm
Program power80 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 86.8dB
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 41Hz
  • Mechanical quality factor QMS 3.84
  • Electrical quality factor QES 0.33
  • Total quality factor QTS 0.31
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 35cm³
  • Power handling P 40W
  • Program power Pmax 80W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 6.0Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.13mH
  • VC Diameter 30.5mm
  • Winding height HVC 15mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium
  • Former material Glass Fiber
Magnet
  • Flux density B 1.08T
  • Force factor Bl 5.7N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.33N/√W
  • Air gap height HAG 5mm
  • Weight 0.1kg
  • Material Neodymium
Diaphragm
  • Effective diameter 94mm
  • Effective area SD 70cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 7g
  • Moving mass MMD 6.5g
  • Material EGYPTIAN PAPYRUS™ fibres (made in-house)
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.45N/mm
  • Compliance CMS 2220µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 15L
  • Mechanical resistance RMS 0.5N·s/m
  • Surround material Rubber
  • Spider material BIMAX
Dimensions
  • Nominal diameter 5
  • 127mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.3L
  • Net weight 0.78kg
  • Frame material Cast aluminium
SB Acoustics MW13PNW-8 SPL & Impedance
SB Acoustics MW13PNW-8 Dimensions
Similar speaker drivers:
SB Acoustics MW13P-8 Mid Bass
SB Acoustics MW13P-8
8 Ω
5Mid Bass
fS41.5 Hz
SD70 cm²
QTS0.30
xmax5 mm
SPL1W87 dB
Bl/√RE2.33
Pmax80 W
SB Acoustics MW13P-4 Mid Bass
SB Acoustics MW13P-4
4 Ω
5Mid Bass
fS41 Hz
SD70 cm²
QTS0.27
xmax5 mm
SPL1W87.1 dB
Bl/√RE2.51
Pmax80 W