SB Acoustics SB23CACS45-4
Woofer
Nominal diameter8″ / 203 mm
Resonance23 Hz
Q factor0.33
Sensitivity86.8 dB
Linear excursion± 6.5 mm
Program power120 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 86.8dB
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 23Hz
  • Mechanical quality factor QMS 6.00
  • Electrical quality factor QES 0.35
  • Total quality factor QTS 0.33
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 6.5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 140cm³
  • Power handling P 60W
  • Program power Pmax 120W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.3Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.27mH
  • VC Diameter 45.5mm
  • Winding height HVC 19mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium
  • Former material Glass Fiber
Magnet
  • Flux density B 0.86T
  • Force factor Bl 6.7N/A
  • Motor constant Bl/√RE 3.69N/√W
  • Air gap height HAG 6mm
  • Weight 0.8kg
Diaphragm
  • Effective diameter 166mm
  • Effective area SD 216cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 33g
  • Moving mass MMD 30.7g
  • Material Ceramic
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.699N/mm
  • Compliance CMS 1430µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 95L
  • Mechanical resistance RMS 0.8N·s/m
  • Surround material Rubber
Dimensions
  • Nominal diameter 8
  • 203mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 1.1L
  • Net weight 2.7kg
  • Frame material Cast aluminium
SB Acoustics SB23CACS45-4 SPL & Impedance
SB Acoustics SB23CACS45-4 Dimensions
Similar speaker drivers:
SB Acoustics WO24TX-8 Woofer
SB Acoustics WO24TX-8
8 Ω
9.5Woofer
fS24.5 Hz
SD255 cm²
QTS0.34
xmax8.6 mm