SB Audience BIANCO-18SW450
Subwoofer
Nominal diameter18″ / 470 mm
Resonance28 Hz
Q factor0.45
Sensitivity93.5 dB
Linear excursion± 10.9 mm
Program power900 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 93.5dB
  • Frequency response 28 - 3000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 28Hz
  • Mechanical quality factor QMS 8.39
  • Electrical quality factor QES 0.47
  • Total quality factor QTS 0.45
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 10.9mm
  • Maximum excursion before damage xlim 17mm
  • Air volume displaced at xmax VD 1360cm³
  • Power handling P 450W
  • Program power Pmax 900W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.0Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.37mH
  • VC Diameter 75.5mm
  • Winding height HVC 25.2mm
  • Winding material Copper
  • Former material Till
Magnet
  • Flux density B 1.24T
  • Force factor Bl 18.8N/A
  • Motor constant Bl/√RE 8.41N/√W
  • Air gap height HAG 10mm
  • Diameter 200mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 398mm
  • Effective area SD 1244cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 190g
  • Moving mass MMD 160g
  • Material Paper with silk cotton tree
Suspensions
  • Stiffness KMS 5.88N/mm
  • Compliance CMS 170µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 370L
  • Mechanical resistance RMS 4N·s/m
  • Surround material Triple roll
Dimensions
  • Nominal diameter 18
  • 470mm
  • Overall diameter 470mm
  • Baffle cutout diameter 426mm
  • Overall depth 203mm
  • Flange thickness 14mm
  • Mounting depth 190mm
  • Volume occupied by the driver 7.32L
  • Net weight 9.05kg
  • Frame material Aluminium die cast
SB Audience BIANCO-18SW450 SPL & Impedance
SB Audience BIANCO-18SW450 Dimensions
Similar speaker drivers:
Beyma 18WRS600 Subwoofer
Beyma 18WRS600
8 Ω
18Subwoofer
fS30 Hz
SD1255 cm²
35 - 1000 Hz
QTS0.46
xmax8.5 mm