SB Audience NERO-21SW1100D
Subwoofer
Nominal diameter21″ / 540 mm
Resonance32 Hz
Q factor0.34
Sensitivity95.9 dB
Linear excursion± 12.2 mm
Program power2200 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 95.9dB
  • Frequency response 32 - 2600Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 32Hz
  • Mechanical quality factor QMS 10.92
  • Electrical quality factor QES 0.35
  • Total quality factor QTS 0.34
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 12.2mm
  • Maximum excursion before damage xlim 19mm
  • Air volume displaced at xmax VD 2019cm³
  • Power handling P 1100W
  • Program power Pmax 2200W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.1Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.29mH
  • VC Diameter 127mm
  • Winding height HVC 28.2mm
  • Winding material AISV Copper Wire
  • Former material FIBSV
Magnet
  • Flux density B 1.12T
  • Force factor Bl 30N/A
  • Motor constant Bl/√RE 13.3N/√W
  • Air gap height HAG 12mm
  • Diameter 280mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 459mm
  • Effective area SD 1655cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 309g
  • Moving mass MMD 262g
  • Material Proprietar cone paper material with silk cotton tree
Suspensions
  • Stiffness KMS 12.5N/mm
  • Compliance CMS 80µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 313L
  • Mechanical resistance RMS 5.67N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 21
  • 540mm
  • Overall diameter 540mm
  • Baffle cutout diameter 490mm
  • Overall depth 249mm
  • Flange thickness 16mm
  • Mounting depth 233mm