SB Audience ROSSO-10CX300
Coaxial
Nominal diameter10″ / 264 mm
Resonance58 Hz
Q factor0.45
Sensitivity93.7 dB
Linear excursion± 8.2 mm
Program power600 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 93.7dB
  • Frequency response 58 - 20000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 58Hz
  • Mechanical quality factor QMS 5.52
  • Electrical quality factor QES 0.48
  • Total quality factor QTS 0.45
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 8.2mm
  • Maximum excursion before damage xlim 15mm
  • Air volume displaced at xmax VD 300cm³
  • Power handling P 300W
  • Program power Pmax 600W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.2Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.63mH
  • VC Diameter 60.6mm
  • Winding height HVC 19.1mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium Wire
  • Former material Till
Magnet
  • Flux density B 0.94T
  • Force factor Bl 11.9N/A
  • Motor constant Bl/√RE 5.22N/√W
  • Air gap height HAG 8mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 216mm
  • Effective area SD 366cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 34.9g
  • Moving mass MMD 29.8g
  • Material Paper
Suspensions
  • Stiffness KMS 4.76N/mm
  • Compliance CMS 210µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 40.5L
  • Mechanical resistance RMS 2.32N·s/m
  • Surround material Cloth
Dimensions
  • Nominal diameter 10
  • 264mm
  • Overall diameter 264mm
  • Baffle cutout diameter 232mm
  • Overall depth 164mm
  • Flange thickness 13mm
  • Mounting depth 151mm