SB Audience ROSSO-12MW300
Woofer
Nominal diameter12″ / 323 mm
Resonance48 Hz
Q factor0.27
Sensitivity96.6 dB
Linear excursion± 6.7 mm
Program power600 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 96.6dB
  • Frequency response 48 - 5160Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 48Hz
  • Mechanical quality factor QMS 12.10
  • Electrical quality factor QES 0.28
  • Total quality factor QTS 0.27
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 6.7mm
  • Maximum excursion before damage xlim 11mm
  • Air volume displaced at xmax VD 363cm³
  • Power handling P 300W
  • Program power Pmax 600W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.2Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.73mH
  • VC Diameter 75.6mm
  • Winding height HVC 16.7mm
  • Winding material Copper clad Aluminium
  • Former material Till
Magnet
  • Flux density B 1.22T
  • Force factor Bl 17.4N/A
  • Motor constant Bl/√RE 7.63N/√W
  • Air gap height HAG 10mm
  • Diameter 190mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 263mm
  • Effective area SD 543cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 54.3g
  • Moving mass MMD 45.1g
  • Material Paper with silk cotton tree
Suspensions
  • Stiffness KMS 4.76N/mm
  • Compliance CMS 210µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 85.9L
  • Mechanical resistance RMS 1.34N·s/m
  • Surround material Double half roll
Dimensions
  • Nominal diameter 12
  • 323mm
  • Overall diameter 323mm
  • Baffle cutout diameter 289mm
  • Overall depth 137mm
  • Flange thickness 12mm
  • Mounting depth 125mm
  • Volume occupied by the driver 2.64L
  • Net weight 7.6kg
  • Frame material Aluminium die cast
SB Audience ROSSO-12MW300 SPL & Impedance
SB Audience ROSSO-12MW300 Dimensions
Similar speaker drivers:
REDCATT 123FPM Mid Bass
REDCATT 123FPM
4 Ω
12Mid Bass
fS45 Hz
SD531 cm²
QTS0.27
xmax5.1 mm