SB Audience ROSSO-15SW800
Subwoofer
Nominal diameter15″ / 394 mm
Resonance45 Hz
Q factor0.46
Sensitivity93.8 dB
Linear excursion± 11.3 mm
Program power1600 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 93.8dB
  • Frequency response 45 - 4600Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 45Hz
  • Mechanical quality factor QMS 9.99
  • Electrical quality factor QES 0.48
  • Total quality factor QTS 0.46
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 11.3mm
  • Maximum excursion before damage xlim 13mm
  • Air volume displaced at xmax VD 959cm³
  • Power handling P 800W
  • Program power Pmax 1600W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.2Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.18mH
  • VC Diameter 99.2mm
  • Winding height HVC 25.7mm
  • Winding material Flat copper clad aluminium
  • Former material Till (Fiber glass)
Magnet
  • Flux density B 1.03T
  • Force factor Bl 21.1N/A
  • Motor constant Bl/√RE 9.25N/√W
  • Air gap height HAG 10mm
  • Diameter 220mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 329mm
  • Effective area SD 850cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 144g
  • Moving mass MMD 126g
  • Material Paper
Suspensions
  • Stiffness KMS 11.1N/mm
  • Compliance CMS 90µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 87.6L
  • Mechanical resistance RMS 4.1N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 15
  • 394mm
  • Overall diameter 394mm
  • Baffle cutout diameter 361mm
  • Overall depth 183mm
  • Flange thickness 15mm
  • Mounting depth 169mm