SB Audience ROSSO-18SW1000D
Subwoofer
Nominal diameter18″ / 483 mm
Resonance35 Hz
Q factor0.46
Sensitivity93.2 dB
Linear excursion± 13.7 mm
Program power2000 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 93.2dB
  • Frequency response 35 - 3400Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 35Hz
  • Mechanical quality factor QMS 10.13
  • Electrical quality factor QES 0.49
  • Total quality factor QTS 0.46
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 13.7mm
  • Maximum excursion before damage xlim 17.5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 1718cm³
  • Power handling P 1000W
  • Program power Pmax 2000W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.3Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.64mH
  • VC Diameter 113mm
  • Winding height HVC 33.2mm
  • Winding material AISV copper wire
  • Former material FIBSV
Magnet
  • Flux density B 0.93T
  • Force factor Bl 25.8N/A
  • Motor constant Bl/√RE 11.2N/√W
  • Air gap height HAG 14mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 400mm
  • Effective area SD 1257cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 276g
  • Moving mass MMD 244g
  • Material Proprietary cone paper material with silk cotton tree
Suspensions
  • Stiffness KMS 14.3N/mm
  • Compliance CMS 70µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 164L
  • Mechanical resistance RMS 6.05N·s/m
  • Surround material Triple roll
Dimensions
  • Nominal diameter 18
  • 483mm
  • Overall diameter 483mm
  • Baffle cutout diameter 428mm
  • Overall depth 235mm
  • Flange thickness 17mm
  • Mounting depth 219mm