Scan-Speak Revelator 28W/4878T01
Woofer
Nominal diameter12″ / 280 mm
Resonance23 Hz
Q factor0.26
Sensitivity88.4 dB
Linear excursion± 7 mm
Program power500 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 88.4dB
  • Frequency response 23 - 1000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 23Hz
  • Mechanical quality factor QMS 6.21
  • Electrical quality factor QES 0.27
  • Total quality factor QTS 0.26
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 7mm
  • Maximum excursion before damage xlim 28mm
  • Air volume displaced at xmax VD 254cm³
  • Power handling P 200W
  • Program power Pmax 500W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.1Ω
  • Inductance (1kHz, estimated) LE 1.33mH
  • VC Diameter 75mm
  • Winding height HVC 22mm
  • Former material Titanium
Magnet
  • Force factor Bl 12N/A
  • Motor constant Bl/√RE 6.82N/√W
  • Air gap height HAG 8mm
Diaphragm
  • Effective diameter 215mm
  • Effective area SD 363cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 86g
  • Moving mass MMD 80.8g
  • Material Paper sandwich
Suspensions
  • Stiffness KMS 1.79N/mm
  • Compliance CMS 560µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 104L
  • Mechanical resistance RMS 2N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 12
  • 280mm
  • Volume occupied by the driver 2.23L
  • Net weight 7.5kg
  • Frame material Die cast Aluminium
Scan-Speak 28W/4878T01 SPL & Impedance
Scan-Speak 28W/4878T01 Dimensions
Similar speaker drivers:
Dayton Audio RS270P-4A Woofer
Dayton Audio RS270P-4A
4 Ω
10Woofer
fS22.9 Hz
SD346 cm²
23 - 6000 Hz
QTS0.27
xmax6 mm