Wavecor FR084WA03
64Ω
Full-range
Nominal diameter3.25″ / 84 mm
Resonance116 Hz
Q factor1.78
Sensitivity86.3 dB
Linear excursion± 2.5 mm
Program power25 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 86.3dB
  • Frequency response 116 - 20000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 116Hz
  • Mechanical quality factor QMS 7.40
  • Electrical quality factor QES 2.35
  • Total quality factor QTS 1.78
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 2.5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 9.5cm³
  • Power handling P 10W
  • Program power Pmax 25W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 64Ω
  • DC resistance RE 49.0Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.63mH
  • VC Diameter 22mm
  • Winding height HVC 8mm
  • Former material Black fiber glass
Magnet
  • Force factor Bl 6.8N/A
  • Motor constant Bl/√RE 0.97N/√W
  • Air gap height HAG 3mm
  • Diameter 70mm
  • Weight 0.16kg
Diaphragm
  • Effective diameter 70mm
  • Effective area SD 38cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 3.05g
  • Moving mass MMD 2.9g
  • Material Black anodized aluminum
Suspensions
  • Stiffness KMS 1.61N/mm
  • Compliance CMS 620µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 1.14L
  • Mechanical resistance RMS 0.3N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 3.25
  • 84mm
  • Overall size 84 x 84mm
  • Baffle cutout diameter 76mm
  • Mounting depth 39mm