Eighteen Sound 18LW2400
Subwoofer
Nominal diameter18″ / 460 mm
Resonance33 Hz
Q factor0.32
Sensitivity95.4 dB
Linear excursion± 9.5 mm
Program power2400 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 95.4dB
  • Frequency response 30 - 2500Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 33Hz
  • Mechanical quality factor QMS 6.40
  • Electrical quality factor QES 0.33
  • Total quality factor QTS 0.32
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 9.5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 1164cm³
  • Power handling P 1200W
  • Program power Pmax 2400W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 2.6Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.9mH
  • VC Diameter 100mm
  • Winding material Copper
Magnet
  • Force factor Bl 18N/A
  • Motor constant Bl/√RE 11.2N/√W
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 395mm
  • Effective area SD 1225cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 200g
  • Moving mass MMD 170g
  • Material Weather protected
Suspensions
  • Stiffness KMS 8.62N/mm
  • Compliance CMS 116µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 235L
  • Mechanical resistance RMS 6.48N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 18
  • 460mm
  • Overall diameter 462mm
  • Baffle cutout diameter 416mm
  • Overall depth 214mm
  • Flange thickness 24mm
  • Mounting depth 190mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 7.2L
  • Net weight 12.75kg
Eighteen Sound 18LW2400 Impedance
Eighteen Sound 18LW2400 SPL
Eighteen Sound 18LW2400 Dimensions
Similar speaker drivers:
Beyma 18P1000Fe V2/S Subwoofer
Beyma 18P1000Fe V2/S
8 Ω
18Subwoofer
fS33 Hz
SD1250 cm²
30 - 2000 Hz
QTS0.32
xmax8 mm
SPL1W95.2 dB
Bl/√RE11.8
Pmax2400 W
Fane COLOSSUS 18XB Subwoofer
Fane COLOSSUS 18XB
8 Ω
18Subwoofer
fS33 Hz
SD1131 cm²
35 - 1000 Hz
QTS0.34
xmax7.5 mm