Eighteen Sound 18LW2400 8Ω
Subwoofer
Nominal diameter18″ / 460 mm
Resonance35 Hz
Q factor0.31
Sensitivity96 dB
Linear excursion± 9.5 mm
Program power2400 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 96dB
  • Frequency response 31 - 2500Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 35Hz
  • Mechanical quality factor QMS 7.20
  • Electrical quality factor QES 0.32
  • Total quality factor QTS 0.31
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 9.5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 1164cm³
  • Power handling P 1200W
  • Program power Pmax 2400W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.0Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.35mH
  • VC Diameter 100mm
  • Winding material Copper
Magnet
  • Force factor Bl 25.6N/A
  • Motor constant Bl/√RE 11.4N/√W
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 395mm
  • Effective area SD 1225cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 192g
  • Moving mass MMD 162g
  • Material Weather protected
Suspensions
  • Stiffness KMS 9.26N/mm
  • Compliance CMS 108µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 230L
  • Mechanical resistance RMS 5.86N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 18
  • 460mm
  • Overall diameter 462mm
  • Baffle cutout diameter 416mm
  • Overall depth 214mm
  • Flange thickness 24mm
  • Mounting depth 190mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 7.2L
  • Net weight 12.75kg
Eighteen Sound 18LW2400 8Ω Impedance
Eighteen Sound 18LW2400 8Ω SPL
Eighteen Sound 18LW2400 8Ω Dimensions
Similar speaker drivers:
REDCATT 18NPW Woofer
REDCATT 18NPW
8 Ω
18Woofer
fS36 Hz
SD1257 cm²
QTS0.28
xmax10.7 mm