ATOHM LD165CR08
Mid Bass
Nominal diameter6.5″ / 165 mm
Resonance43 Hz
Q factor0.45
Sensitivity85.4 dB
Linear excursion± 5.5 mm
Program power300 W
Discontinued
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 85.4dB
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 43Hz
  • Mechanical quality factor QMS 11.16
  • Electrical quality factor QES 0.47
  • Total quality factor QTS 0.45
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 5.5mm
  • Maximum excursion before damage xlim 7mm
  • Air volume displaced at xmax VD 66cm³
  • Power handling P 90W
  • Program power Pmax 300W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 6.7Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.47mH
  • VC Diameter 35mm
  • Winding height HVC 17mm
Magnet
  • Flux density B 1T
  • Force factor Bl 9.1N/A
  • Motor constant Bl/√RE 3.52N/√W
  • Air gap height HAG 6mm
Diaphragm
  • Effective diameter 124mm
  • Effective area SD 120cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 21g
  • Moving mass MMD 20g
Suspensions
  • Stiffness KMS 1.61N/mm
  • Compliance CMS 620µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 14.7L
  • Mechanical resistance RMS 0.51N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 6.5
  • 165mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.5L
ATOHM LD165CR08 Impedance
ATOHM LD165CR08 SPL
ATOHM LD165CR08 Dimensions
Similar speaker drivers:
Morel CAW 634 Woofer
Morel CAW 634
4 Ω
6Woofer
fS43 Hz
SD119 cm²
QTS0.42
xmax4.3 mm