ATOHM LD230CR08M
Woofer
Nominal diameter10″ / 230 mm
Resonance22.8 Hz
Q factor0.33
Sensitivity81.5 dB
Linear excursion± 10 mm
Program power600 W
Discontinued
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 81.5dB
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 22.8Hz
  • Mechanical quality factor QMS 9.60
  • Electrical quality factor QES 0.35
  • Total quality factor QTS 0.33
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 10mm
  • Maximum excursion before damage xlim 18mm
  • Air volume displaced at xmax VD 255cm³
  • Power handling P 300W
  • Program power Pmax 600W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 6.1Ω
  • Inductance (1kHz) LE 2.6mH
  • VC Diameter 50mm
  • Winding height HVC 29mm
Magnet
  • Flux density B 1T
  • Force factor Bl 18.9N/A
  • Motor constant Bl/√RE 7.65N/√W
  • Air gap height HAG 8mm
Diaphragm
  • Effective diameter 180mm
  • Effective area SD 255cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 155g
  • Moving mass MMD 152g
Suspensions
  • Stiffness KMS 3.13N/mm
  • Compliance CMS 320µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 28.8L
  • Mechanical resistance RMS 2.31N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 10
  • 230mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 1.2L
ATOHM LD230CR08M SPL
ATOHM LD230CR08M Dimensions
Similar speaker drivers:
Dayton Audio RSS265HO-4 Subwoofer
Dayton Audio RSS265HO-4
4 Ω
10Subwoofer
fS26.9 Hz
SD350 cm²
24 - 600 Hz
QTS0.35
xmax12.3 mm