Aurum Cantus AC200/50C2C
Woofer
Nominal diameter8″ / 200 mm
Resonance27 Hz
Q factor0.26
Sensitivity90.2 dB
Linear excursion± 6 mm
Program power300 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 90.2dB
  • Frequency response 27 - 4500Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 27Hz
  • Mechanical quality factor QMS 4.25
  • Electrical quality factor QES 0.28
  • Total quality factor QTS 0.26
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 6mm
  • Air volume displaced at xmax VD 132cm³
  • Power handling P 150W
  • Program power Pmax 300W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 7.0Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.67mH
  • VC Diameter 50mm
  • Winding height HVC 15mm
Magnet
  • Flux density B 0.93T
  • Force factor Bl 8.8N/A
  • Motor constant Bl/√RE 3.33N/√W
  • Diameter 120mm
  • Height 20mm
Diaphragm
  • Effective diameter 167mm
  • Effective area SD 220cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 20.2g
  • Moving mass MMD 17.7g
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.526N/mm
  • Compliance CMS 1900µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 130L
  • Mechanical resistance RMS 0.81N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 8
  • 200mm
  • Overall diameter 225mm
  • Baffle cutout diameter 194mm
  • Overall depth 104mm
  • Flange thickness 6mm
  • Mounting depth 98mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 1L
  • Net weight 2.57kg
  • Frame material Aluminum
Aurum Cantus AC200/50C2C Impedance & Phase
Aurum Cantus AC200/50C2C SPL
Aurum Cantus AC200/50C2C Dimensions
Similar speaker drivers:
Ciare HWB205 Woofer
Ciare HWB205
8 Ω
8Woofer
fS28 Hz
SD223 cm²
QTS0.29
xmax7 mm