MONACOR SP-12A/302PA
Mid-range
Nominal diameter12″ / 313 mm
Resonance50 Hz
Q factor0.34
Sensitivity96 dB
Linear excursion± 5 mm
Program power600 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 96dB
  • Frequency response 50 - 4000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 50Hz
  • Mechanical quality factor QMS 7.87
  • Electrical quality factor QES 0.35
  • Total quality factor QTS 0.34
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 265cm³
  • Power handling P 300W
  • Program power Pmax 600W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 6.4Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.8mH
  • VC Diameter 66mm
  • Winding material Kapton
Magnet
  • Force factor Bl 17N/A
  • Motor constant Bl/√RE 6.71N/√W
  • Diameter 154mm
  • Weight 2.0kg
Diaphragm
  • Effective diameter 260mm
  • Effective area SD 530cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 50g
  • Moving mass MMD 41.3g
Suspensions
  • Stiffness KMS 5.26N/mm
  • Compliance CMS 190µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 77L
  • Mechanical resistance RMS 2N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 12
  • 313mm
  • Overall diameter 313mm
  • Baffle cutout diameter 284mm
  • Overall depth 135mm
  • Flange thickness 12mm
  • Mounting depth 123mm