PRV Audio 10MR1000 PRO
Low frequency
Nominal diameter10″ / 254 mm
Resonance73.2 Hz
Q factor0.27
Sensitivity98.9 dB
Linear excursion± 2.6 mm
Program power1000 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 98.9dB
  • Frequency response 75 - 6000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 73.2Hz
  • Mechanical quality factor QMS 7.94
  • Electrical quality factor QES 0.28
  • Total quality factor QTS 0.27
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 2.6mm
  • Air volume displaced at xmax VD 102cm³
  • Power handling P 500W
  • Program power Pmax 1000W
  • Peak power Ppeak 2000W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.0Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.48mH
  • VC Diameter 75mm
  • Winding height HVC 9.2mm
  • Winding material Copper
  • Former material Glass Fiber
Magnet
  • Force factor Bl 17.9N/A
  • Motor constant Bl/√RE 8.01N/√W
  • Air gap height HAG 8mm
Diaphragm
  • Effective diameter 223mm
  • Effective area SD 391cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 32.9g
  • Moving mass MMD 27.6g
Suspensions
  • Stiffness KMS 8.2N/mm
  • Compliance CMS 122µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 26.1L
  • Mechanical resistance RMS 1.91N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 10
  • 254mm
  • Overall diameter 260mm
  • Baffle cutout diameter 232mm
  • Overall depth 124mm
  • Flange thickness 14mm
  • Mounting depth 110mm