PRV Audio 10MR1200X
Mid-range
Nominal diameter10″ / 254 mm
Resonance86.9 Hz
Q factor0.29
Sensitivity98.5 dB
Linear excursion± 2.5 mm
Program power1200 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 98.5dB
  • Frequency response 80 - 7000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 86.9Hz
  • Mechanical quality factor QMS 6.97
  • Electrical quality factor QES 0.30
  • Total quality factor QTS 0.29
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 2.5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 99cm³
  • Power handling P 600W
  • Program power Pmax 1200W
  • Peak power Ppeak 2400W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.1Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.52mH
  • VC Diameter 75mm
  • Winding height HVC 10mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium
  • Former material Glass fiber
Magnet
  • Force factor Bl 17.5N/A
  • Motor constant Bl/√RE 7.75N/√W
  • Air gap height HAG 10mm
Diaphragm
  • Effective diameter 224mm
  • Effective area SD 394cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 33.3g
  • Moving mass MMD 27.9g
Suspensions
  • Stiffness KMS 10N/mm
  • Compliance CMS 100µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 21.8L
  • Mechanical resistance RMS 2.61N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 10
  • 254mm
  • Overall diameter 262mm
  • Baffle cutout diameter 223mm
  • Overall depth 128mm
  • Flange thickness 15mm
  • Mounting depth 113mm