P.Audio 10NX-65MB
NT
NX
FT
Low frequency
Nominal diameter10″ / 254 mm
Resonance70 Hz
Q factor0.34
Sensitivity100.5 dB
Linear excursion± 3.8 mm
Program power700 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 100.5dB
  • Frequency response 70 - 5000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 70Hz
  • Mechanical quality factor QMS 8.90
  • Electrical quality factor QES 0.35
  • Total quality factor QTS 0.34
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 3.8mm
  • Air volume displaced at xmax VD 132cm³
  • Power handling P 350W
  • Program power Pmax 700W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 6.5Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.23mH
  • VC Diameter 63.7mm
  • Winding height HVC 15.5mm
  • Winding material Flat Aluminium Wire
  • Former material Kapton
Magnet
  • Flux density B 1.27T
  • Force factor Bl 18.1N/A
  • Motor constant Bl/√RE 7.08N/√W
  • Air gap height HAG 8mm
  • Material Neodymium
Diaphragm
  • Effective diameter 213mm
  • Effective area SD 353cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 39.1g
  • Moving mass MMD 20.9g
  • Material Waterproof Paper
Suspensions
  • Stiffness KMS 6.54N/mm
  • Compliance CMS 153µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 21.6L
  • Mechanical resistance RMS 1.86N·s/m
  • Surround material Cloth
  • Spider material Single
Dimensions
  • Nominal diameter 10
  • 254mm
  • Overall diameter 262mm
  • Baffle cutout diameter 230mm
  • Overall depth 132mm
  • Flange thickness 15mm
  • Mounting depth 114mm