| Nominal diameter | 10″ / 254 mm |
| Resonance | 65 Hz |
| Q factor | 0.39 |
| Sensitivity | 94.3 dB |
| Linear excursion | ± 3 mm |
| Program power | 600 W |
Driver
Port
Combined
Frequency response
Hz
Impedance
Ω
Impedance Phase
°
Excursion
mm
Velocity
m/s
SPL
dB
Acoustical Phase
°
Group Delay
ms
Transient response
ms
Specifications
- Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 94.3dB
- Frequency response 65 - 5000Hz
Thiele & Small parameters
- Resonance frequency (free air) fS 65Hz
- Mechanical quality factor QMS 7.27
- Electrical quality factor QES 0.41
- Total quality factor QTS 0.39
Large signal parameters
- Maximum linear excursion (one way) xmax 3mm
- Air volume displaced at xmax VD 107cm³
- Power handling P 300W
- Program power Pmax 600W
Voice Coil
- Nominal impedance Z 8Ω
- DC resistance RE 6.4Ω
- Inductance (1kHz) LE 0.41mH
- VC Diameter 63.7mm
- Winding height HVC 15.5mm
- Winding material Flat Aluminium Wire
- Former material Kapton
Magnet
- Flux density B 1.1T
- Force factor Bl 16.6N/A
- Motor constant Bl/√RE 6.56N/√W
- Air gap height HAG 9.5mm
- Material Ferrite
Diaphragm
- Effective diameter 210mm
- Effective area SD 356cm²
- Moving mass (including air load) MMS 42.9g
- Moving mass MMD 38g
- Material Waterproof Paper
Suspensions
- Stiffness KMS 7.19N/mm
- Compliance CMS 139µm/N
- Equivalent volume to the compliance VAS 24.8L
- Mechanical resistance RMS 2.41N·s/m
- Surround material Cloth
- Spider material Single
Dimensions
- Nominal diameter 10″
- 254mm
- Overall diameter 262mm
- Baffle cutout diameter 231mm
- Overall depth 131mm
- Flange thickness 15mm
- Mounting depth 116mm
- Volume occupied by the driver (estimated) 2.5L
- Net weight 6.9kg
- Frame material Aluminium
Similar speaker drivers to P.Audio 10FT-65MB
BMS 10C2628 Ω |
|---|
| 10″ Coaxial |
| fS | 65 Hz |
| SD | 320 cm² |
| 60 - 20000 Hz |
| QTS | 0.37 |
| xmax | 5.5 mm |
| SPL1W | 94.1 dB |
| Bl/√RE | 5.89 |
| Pmax | 800 W |
REDCATT 10FIND8 Ω |
|---|
| 10″ Mid Bass |
| fS | 66 Hz |
| SD | 346 cm² |
|
| QTS | 0.39 |
| xmax | 7.7 mm |
| SPL1W | 94 dB |
| Bl/√RE | 6.61 |
| Pmax | 500 W |