| Nominal diameter | 10″ / 254 mm |
| Resonance | 70 Hz |
| Q factor | 0.56 |
| Sensitivity | 97.6 dB |
| Linear excursion | ± 3.5 mm |
| Program power | 600 W |
Driver
Port
Combined
Frequency response
Hz
Impedance
Ω
Impedance Phase
°
Excursion
mm
Velocity
m/s
SPL
dB
Acoustical Phase
°
Group Delay
ms
Transient response
ms
Specifications
- Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 97.6dB
- Frequency response 70 - 3500Hz
Thiele & Small parameters
- Resonance frequency (free air) fS 70Hz
- Mechanical quality factor QMS 7.12
- Electrical quality factor QES 0.62
- Total quality factor QTS 0.56
Large signal parameters
- Maximum linear excursion (one way) xmax 3.5mm
- Air volume displaced at xmax VD 124cm³
- Power handling P 300W
- Program power Pmax 600W
Voice Coil
- Nominal impedance Z 8Ω
- DC resistance RE 6.5Ω
- Inductance (1kHz) LE 0.42mH
- VC Diameter 63.7mm
- Winding height HVC 15mm
- Winding material Flat Aluminium Wire
- Former material Kapton
Magnet
- Flux density B 1.25T
- Force factor Bl 15.4N/A
- Motor constant Bl/√RE 6.04N/√W
- Air gap height HAG 8mm
- Material Neodymium
Diaphragm
- Effective diameter 211mm
- Effective area SD 353cm²
- Moving mass (including air load) MMS 51.8g
- Moving mass MMD 22.9g
- Material Waterproof Paper
Suspensions
- Stiffness KMS 6.76N/mm
- Compliance CMS 148µm/N
- Equivalent volume to the compliance VAS 18.5L
- Mechanical resistance RMS 1.91N·s/m
- Surround material Cloth
- Spider material Single
Dimensions
- Nominal diameter 10″
- 254mm
- Overall diameter 262mm
- Baffle cutout diameter 230mm
- Overall depth 146mm
- Flange thickness 15mm
- Mounting depth 128mm
- Volume occupied by the driver (estimated) 1.6L
- Net weight 3.1kg
- Frame material Aluminium
Similar speaker drivers to P.Audio 10NT-65MB
REDCATT 10FIND8 Ω |
|---|
| 10″ Mid Bass |
| fS | 66 Hz |
| SD | 346 cm² |
|
| QTS | 0.39 |
| xmax | 7.7 mm |
| SPL1W | 94 dB |
| Bl/√RE | 6.61 |
| Pmax | 500 W |
P.Audio 10FT-65MB8 Ω |
|---|
| 10″ Low frequency |
| fS | 65 Hz |
| SD | 356 cm² |
| 65 - 5000 Hz |
| QTS | 0.39 |
| xmax | 3 mm |
| SPL1W | 94.3 dB |
| Bl/√RE | 6.56 |
| Pmax | 600 W |
B&C Speaker 12CLA768 Ω |
|---|
| 12″ Woofer |
| fS | 52 Hz |
| SD | 522 cm² |
| 50 - 3000 Hz |
| QTS | 0.25 |
| xmax | 5.3 mm |
| SPL1W | 96.8 dB |
| Bl/√RE | 8.94 |
| Pmax | 700 W |