PRV Audio 12MB1000FT-4
Mid Bass
Nominal diameter12″ / 310 mm
Resonance45.7 Hz
Q factor0.27
Sensitivity96.3 dB
Linear excursion± 6.1 mm
Program power1000 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 96.3dB
  • Frequency response 70 - 3200Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 45.7Hz
  • Mechanical quality factor QMS 8.55
  • Electrical quality factor QES 0.28
  • Total quality factor QTS 0.27
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 6.1mm
  • Air volume displaced at xmax VD 351cm³
  • Power handling P 500W
  • Program power Pmax 1000W
  • Peak power Ppeak 2000W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.5Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.71mH
  • VC Diameter 76mm
  • Winding height HVC 17.5mm
  • Winding material Aluminum
  • Former material Glass Fiber
Magnet
  • Force factor Bl 14.5N/A
  • Motor constant Bl/√RE 7.76N/√W
  • Air gap height HAG 10.5mm
Diaphragm
  • Effective diameter 270mm
  • Effective area SD 573cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 58.2g
  • Moving mass MMD 48.7g
Suspensions
  • Stiffness KMS 4.79N/mm
  • Compliance CMS 209µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 95.5L
  • Mechanical resistance RMS 1.95N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 12
  • 310mm
  • Overall diameter 315mm
  • Baffle cutout diameter 282mm
  • Overall depth 147mm
  • Flange thickness 15mm
  • Mounting depth 132mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 3.2L
  • Net weight 7.62kg
  • Frame material Die Cast Aluminium
PRV Audio 12MB1000FT-4 Impedance
PRV Audio 12MB1000FT-4 SPL
PRV Audio 12MB1000FT-4 Dimensions
Similar speaker drivers:
B&C Speaker 14CXN88 Coaxial
B&C Speaker 14CXN88
8 Ω
13.5Coaxial
fS46 Hz
SD707 cm²
45 - 18000 Hz
QTS0.26
xmax9 mm
SPL1W96.9 dB
Bl/√RE9.55
Pmax1000 W
SICA 12 N 3 PL Woofer
SICA 12 N 3 PL
8 Ω
12Woofer
fS46 Hz
SD531 cm²
45 - 3000 Hz
QTS0.30
xmax5.5 mm
SPL1W95.4 dB
Bl/√RE7.16
Pmax800 W