PRV Audio 8MR500-NDY-4 v2
Mid-range
Nominal diameter8″ / 203 mm
Resonance80.8 Hz
Q factor0.44
Sensitivity93.4 dB
Linear excursion± 3.5 mm
Program power500 W
Discontinued
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 93.4dB
  • Frequency response 90 - 9000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 80.8Hz
  • Mechanical quality factor QMS 5.18
  • Electrical quality factor QES 0.48
  • Total quality factor QTS 0.44
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 3.5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 84cm³
  • Power handling P 250W
  • Program power Pmax 500W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.7Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.35mH
  • VC Diameter 51mm
  • Winding height HVC 11mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium
  • Former material Kapton
Magnet
  • Force factor Bl 9.16N/A
  • Motor constant Bl/√RE 4.76N/√W
  • Air gap height HAG 8mm
Diaphragm
  • Effective diameter 175mm
  • Effective area SD 241cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 21.7g
  • Moving mass MMD 19.1g
Suspensions
  • Stiffness KMS 5.59N/mm
  • Compliance CMS 179µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 14.5L
  • Mechanical resistance RMS 2.12N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 8
  • 203mm
  • Overall diameter 206mm
  • Baffle cutout diameter 187mm
  • Overall depth 85mm
  • Flange thickness 8mm
  • Mounting depth 77mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.49L
  • Net weight 1.1kg
  • Frame material Stamped Steel
PRV Audio 8MR500-NDY-4 v2 SPL
PRV Audio 8MR500-NDY-4 v2 Dimensions
Similar speaker drivers:
LaVoce WSF081.82-16 Woofer
LaVoce WSF081.82-16
16 Ω
8Woofer
fS81 Hz
SD220 cm²
80 - 5000 Hz
QTS0.44
xmax4.5 mm