PRV Audio 8MR500CF-NDY-4
Mid-range
Nominal diameter8″ / 203 mm
Resonance62.9 Hz
Q factor0.25
Sensitivity95.4 dB
Linear excursion± 3.3 mm
Program power500 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 95.4dB
  • Frequency response 95 - 10000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 62.9Hz
  • Mechanical quality factor QMS 10.06
  • Electrical quality factor QES 0.25
  • Total quality factor QTS 0.25
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 3.3mm
  • Air volume displaced at xmax VD 74cm³
  • Power handling P 250W
  • Program power Pmax 500W
  • Peak power Ppeak 1000W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.3Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.047mH
  • VC Diameter 51mm
  • Winding height HVC 10mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium
  • Former material Kapton
Magnet
  • Force factor Bl 11.3N/A
  • Motor constant Bl/√RE 6.21N/√W
  • Air gap height HAG 7mm
Diaphragm
  • Effective diameter 170mm
  • Effective area SD 227cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 24.7g
  • Moving mass MMD 22.2g
Suspensions
  • Stiffness KMS 3.88N/mm
  • Compliance CMS 258µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 18.6L
  • Mechanical resistance RMS 0.97N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 8
  • 203mm
  • Overall diameter 210mm
  • Baffle cutout diameter 183mm
  • Overall depth 95mm
  • Flange thickness 10mm
  • Mounting depth 85mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.75L
  • Net weight 1.89kg
  • Frame material Stamped Steel
PRV Audio 8MR500CF-NDY-4 Impedance
PRV Audio 8MR500CF-NDY-4 SPL
PRV Audio 8MR500CF-NDY-4 Dimensions
Similar speaker drivers:
Eighteen Sound 8NW650 Woofer
Eighteen Sound 8NW650
8 Ω
8Woofer
fS63 Hz
SD230 cm²
55 - 6300 Hz
QTS0.25
xmax5.5 mm
SPL1W93.7 dB
Bl/√RE6.15
Pmax600 W
FaitalPRO 8PR210 8Ω Woofer
FaitalPRO 8PR210 8Ω
8 Ω
8Woofer
fS65 Hz
SD216 cm²
70 - 5000 Hz
QTS0.29
xmax6.9 mm
SPL1W92.8 dB
Bl/√RE5.65
Pmax400 W
REDCATT 8FIND Mid Bass
REDCATT 8FIND
8 Ω
8Mid Bass
fS70 Hz
SD227 cm²
QTS0.25
xmax4.7 mm
SPL1W95.5 dB
Bl/√RE5.99
Pmax400 W