PUNKTKILDE AUGWL0016-JN02
Woofer
Nominal diameter6.5″ / 165 mm
Resonance42.2 Hz
Q factor0.32
Sensitivity87.7 dB
Linear excursion± 5 mm
Program power100 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 87.7dB
  • Frequency response 30 - 4000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 42.2Hz
  • Mechanical quality factor QMS 2.37
  • Electrical quality factor QES 0.37
  • Total quality factor QTS 0.32
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 5mm
  • Maximum excursion before damage xlim 12.5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 69cm³
  • Power handling P 80W
  • Program power Pmax 100W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.4Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.08mH
  • VC Diameter 49.6mm
  • Winding height HVC 16mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium
  • Former material Aluminum
Magnet
  • Force factor Bl 7.07N/A
  • Motor constant Bl/√RE 3.84N/√W
  • Air gap height HAG 6mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 133mm
  • Effective area SD 138cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 20.7g
  • Moving mass MMD 19.5g
  • Material Magnesium-Lithium
Suspensions
  • Stiffness KMS 1.46N/mm
  • Compliance CMS 686µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 18.5L
  • Mechanical resistance RMS 2.31N·s/m
  • Surround material Rubber
Dimensions
  • Nominal diameter 6.5
  • 165mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 1L
  • Net weight 2.4kg
  • Frame material Aluminium Die-cast
PUNKTKILDE AUGWL0016-JN02 SPL & Impedance
PUNKTKILDE AUGWL0016-JN02 Dimensions
Similar speaker drivers:
Morel SCW 636 Woofer
Morel SCW 636
6 Ω
6Woofer
fS40 Hz
SD119 cm²
QTS0.29
xmax5 mm